Druhá vlna koronaviru – čas pro vyřešení Vašich problémů s dluhy, ještě předtím, než Vás úplně převálcují

30. 10. 2020

Jste doma s dluhy a nevíte, jak to bude dál se zaměstnáním? Pak je právě teď nejvyšší čas, podat návrh na oddlužení. Co mohou občané čekat ze strany exekutorů? Jaký má vliv nouzový stav způsobený pandemií Covid-19 na možnost podat návrh na oddlužení? Dozvíte se níže…

V souvislosti s podzimní druhou vlnou pandemie vláda 5. října opět vyhlásila nouzový stav. Postupně pak zpřísnila jednotlivá opatření, která vedla až k současnému uzavření tisíců provozoven a firem. Mnoho občanů, mající problémy s dluhy, tak zasáhla v krátkém čase druhá krize. Bez vlastního zavinění zůstali doma bez práce s minimální finanční podporou, často i bez jakýchkoliv příjmů. 

Přestáváte zvládat splácet své dluhy?

Spousta občanů se kvůli vládním omezením dostalo do situace, kdy přestávají zvládat své dluhy hradit a nejsou ještě ve fázi exekučního vymáhání. Pokud Vaše výdaje značně převyšují Vaše příjmy a hlavním důvodem jsou právě splátky půjček a dluhů, může být tím správným řešením podat návrh na oddlužení kvůli hrozícímu úpadku.

Není totiž důvod nechat situaci dojít až k exekucím a hledat řešení v uzavírání dalších půjček na hrazení dluhů, které nakonec stejně v insolvenci spolu s dalšími Vašimi dluhy skončí. Tuto chybu ostatně udělaly již desítky tisíc dlužníků v minulosti a dnes splácí obrovské dluhy.  

.

Jste doma a nevíte, jak to bude s Vašimi příjmy do budoucna?

Požádat soud o oddlužení můžete i v případě, že jste v důsledku stávající krize doma a pobíráte některou z forem “covidové” státní pomoci. Jste totiž ještě pořád v zaměstnaneckém poměru nebo máte aktivní podnikání a k omezení příjmů nedošlo Vaší vinou, ale z důvodu nouzového stavu. Soud tak bude i aktuální stav hodnotit.

Pokud byste v budoucnu přišli o práci, stačí v insolvenci hradit minimální plnění a hledat si novou práci. Insolvence běží. Navíc ji v případě potřeby můžete až na 1 rok přerušit. Pořád jste ale pod ochranou insolvenčního soudu především před mobiliární exekucí. 

Čekání na další vývoj se nemusí vyplatit

Pokud se rozhodnete čekat na vývoj situace po ukončení nouzového stavu, nemusí se Vám to vyplatit. V situaci, kdy byste přišli o práci a rozhodli se podat insolvenci, soud Vám ji neschválí. Podmínkou pro schválení insolvence je totiž stabilní měsíční příjem.

V případě, že si najdete novou práci, budete pak muset čekat, až Vám v novém zaměstnání skončí zkušební doba. Je to běžná praxe většiny soudů. A po celou dobu k Vám domů může kdykoliv přijít exekutor, budou Vám volat věřitelé, inkasní agentury a bude to pořád to samé peklo.

Odložení splátek úvěrů

31. října končí covidové moratorium, které mohli využít občané pro odklad splátek na tři měsíce, nebo půl roku. Další prodloužení dle dostupných informací vláda neplánuje. Banky jsou již na situaci nastalou po skončení moratoria připraveny a v první řadě se budou snažit dohodnout se s klienty na individuálních splátkových plánech. U většiny bank mají klienti možnost využít speciální kontaktní centra nebo rovnou vyplnit formuláře přímo na webových stránkách institucí. 

Před využitím této možnosti doporučujeme občanům, aby pečlivě zvážili další budoucí existenci svého zaměstnavatele, či svého podnikání. Mějte na mysli, že individuální splátkový program bude vždy výhodnější pro banku, či nebankovního poskytovatele úvěru. Není řešením, vzít si další “výhodnější” úvěr na splacení úvěru stávajícího. Lehce se tak můžete dostat do tzv. dluhové pasti. 

Omezení činnosti exekutorů 

V jarní vlně epidemie došlo nařízením vlády k omezením zejména tzv. “mobiliárních” exekucí. Jedná se o tolik diskutovaný výkon exekuce přímo v místě bydliště dlužníka. Vláda má o tomto znovuobnovení omezení v nejbližších dnech jednat. Ať už bude rozhodnutí vlády jakékoliv, je důležité si uvědomit, že případné omezení řešení exekucí pouze oddálí a nic neřeší.